skip to Main Content
منو

آشنایی با گرایش های ارشد مهندسی شیمی

در گذشته گرایش های مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی بایستی انتخاب میشد. اما در حال حاضر هنگام ورود به مقطع کارشناسی ارشد گرایش مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید.

در حال حاضر گرایش های ارشد مهندسی شیمی طبق دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش در سال ۹۷، دارای ۱۹ گرایش است. از این تعداد، ۱۲ گرایش مرتبط با خود رشته مهندسی شیمی و ۷ گرایش نیز وابسته به رشته مهندسی شیمی هستند. منظور از وابسته این است که این گرایش‌ها، زیر مجموعه رشته‌های دیگر نیز هستند. به عنوان مثال گرایش مهندسی هسته‌ای – راکتور جزء گرایش‌های ارشد رشته مکانیک نیز می‌باشد.

اکثر گرایش های مهندسی شیمی دارای ۳۲ واحد هستند که از این تعداد ۲ واحد مربوط به سمینار و ۶ واحد مربوط به پایان نامه کارشناسی ارشد است. در نتیجه در اکثر گرایش های مهندسی شیمی تعداد واحدهای مربوط به دروس تئوری برابر با ۲۴ واحد میباشد.

در ادامه توضیحاتی راجع به گرایش های ارشد مهندسی شیمی که به خود رشته مهندسی شیمی نیز مرتبط هستند، آورده شده است. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری درباره‌ی گرایش های ارشد مهندسی شیمی داشتید در انتهای همین پست دیدگاه بگذارید. مشاوران وبسایت کمپدیا در اسرع وقت درخواست شما را بررسی می‌کنند.

گرایش های ارشد مهندسی شیمی که مرتبط با خود رشته مهندسی شیمی هستند عبارتند از:

مهندسی شیمی گرایش ترموسینتیک و کاتالیست

گرایش ترموسینتیک در واقع علمی است که تئوری‌های گذشته از قبیل ترمودینامیک غیرتعادلی و ترمواستاتیک را کامل می­کند. داوطلبان این گرایش میتوانند بر روی معادله سرعت واکنش­های تعادلی و غیرتعادلی و روش­‌هایی برای افزایش سرعت واکنش‌ها با استفاده از کاتالیست فعالیت کنند. در واقع این گرایش، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای افرادی است که به دروس راکتورهای شیمیایی و ترمودینامیک علاقه‌مند هستند. در حال حاضر ۱۵ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۱۲۳ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش فرایندهای جداسازی

داوطلبان این گرایش فنون و تکنیک‌هایی برای جداسازی ترکیبهای مهم موجود در صنایع شیمیایی را یاد می­گیرند. کمک به بهبود عملکرد جداسازی در برج­‌های جداسازی  نظیر برج‌های تقطیر، برج‌های جذب و دفع، جداسازی با غشا و … از ویژگی‌هاییست که فارغ التحصیلان این گرایش دارا می­باشند. گرایش فرایندهای جداسازی، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای افرادی است که به دروس عملیات واحد علاقه‌مند هستند. یکی از نرم افزارهای مهمی که فارغ التحصیلان گرایش فرایندهای جداسازی آموزش می‌بینند، نرم افزار کامسول برای شبیه سازی دینامیکی است. در حال حاضر ۲۸ دانشگاه به جذب متقاضیان گرایش فرایندهای جداسازی می­پردازند که در مجموع ۳۶۱ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش طراحی فرایند

طراحی، ساخت و بهره‌برداری فرایندها برای تولید مقرون بصرفه یک محصول، وظیفه اصلی یک مهندسی شیمی است. به همین دلیل یک مهندسی شیمی را معمولا مهندس طراحی فرایند صنایع شیمیایی می­نامند. میتوان گفت گرایش طراحی فرایند متناسب‌ترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای یک تحصیل کرده مهندسی شیمی است. گرایش طراحی فرایند را میتوان یک گرایش چند بعدی از سایر گرایش های مهندسی شیمی از قبیل جداسازی، پدیده‌­های انتقال، صنایع پتروشیمی، صنایع غذایی و فراوری و انتقال گاز دانست. در واقع گرایش طراحی فرایند، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای افرادی است که به دروس پدیده‌­های انتقال و  عملیات واحد علاقه‌مند هستند. مهمترین نرم افزارهای مهمی که فارغ التحصیلان گرایش طراحی فرایند آموزش می‌بینند، نرم افزار اسپن، نرم افزار هایسیس و نرم افزار متلب برای شبیه سازی و مدلسازی پدیده‌های موجود در صنایع شیمیایی است. در حال حاضر ۲۹ دانشگاه به جذب متقاضیان گرایش طراحی فرایند می­پردازند که در مجموع ۳۴۳ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش مدلسازی، شبیه سازی و کنترل

دانشجویان این گرایش می آموزند تا چگونه پدیده‌های موجود در صنایع شیمیایی را بصورت ریاضی بیان کنند. در واقع هدف از این گرایش ارشد مهندسی شیمی، کمک به یادگیری و آموزش نرم افزارهای مرتبط با مهندسی شیمی است. این گرایش، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای افرادی است که به علوم کامپیوتر و یادگیری نرم افزارها علاقه‌مند هستند. در حال حاضر ۴ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۳۸ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش محیط زیست

داوطلبان گرایش محیط زیست، فعالیت‌هایی برای بهبود شرایط جوی و محیط زیست انجام می‌دهند. به عنوان مثال در چند سال اخیر، ورود ریزگردها و کمبود آب از مسائل مهم زیست­‌محیطی موجود در ایران است. کمک به بهبود این وضع تنها از عهده‌ی مهندسان گرایش محیط زیست برمی‌آید. گرایش محیط زیست، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای افرادی است که به فعالیت در زمینه تصفیه آب و کاهش ریزگردها علاقه‌مند هستند. همچنین گرایش محیط زیست، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای تحصیل در خارج از کشور (اپلای) است. در حال حاضر ۱۰ دانشگاه به جذب متقاضیان گرایش محیط زیست می­پردازند که در مجموع ۷۱ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش پدیده های انتقال

یکی از گرایش های مهندسی شیمی گرایش پدیده های انتقال است. سه قانون فیزیکی اساسی در مهندسی شیمی، اصل بقای جرم، اصل بقای انرژی و اصل بقای اندازه حرکت هستند. مهندسان شیمی در این گرایش، اصول پدیده‌های انتقال را یاد می‌گیرند. در واقع مطالعه اصول و قواعد مربوط به پدیده‌های صنایع شیمیایی (انتقال جرم، انتقال حرارت و انتقال مومنتوم) از وظایف داوطلبان این گرایش است. در حال حاضر ۱۱ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۱۱۲ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش فراوری و انتقال گاز

کمک به بهبود فراوری (افزایش تولید منابع گازی و استخراج آن)، یکی از اقدامات اصلی در حوزه‌­های گازی کشور است. از آنجایی که ایران چهارمین کشور ثروتمند جهان از نظر ذخایر سوخت‌های فسیلی بشمار می‌رود، این اقدامات اهمیتی چند برابر پیدا میکند. داوطلبان این گرایش تکنیک‌هایی برای انجام این اقدامات را یاد میگیرند. در حال حاضر ۵ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۵۰ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش صنایع پتروشیمی

صنایع پتروشیمی، صنعت تولید فراورده‌های شیمیایی از قبیل سوخت‌های وسایل نقلیه، پلیمرها و حتی داروها از مواد خام نفتی است.یکی از حوزه‌هایی که نیاز مبرم به مهندسان شیمی دارد، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها هستند. بدلیل سختی کار در این حوزه، در صورت جذب شدن در پتروشیمی‌ها از حقوق و مزایای بالایی برخوردار خواهید بود. در حال حاضر فقط دانشگاه امیرکبیر (واحد ماهشهر) به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازد که در مجموع ۹ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی

داوطلبان این گرایش علم استفاده از تجهیزات و دستگاه­‌ها برای تولید فراورده‌های غذایی را می­‌آموزند. همانطوری که میدانید غذا یکی از اجزای جدانشدنی زندگی انسانهاست. تولید فراورده‌های غذایی مفید یا کمک به بهبود غذاهای موجود در بازار از اقداماتی است که مهندس صنایع غذایی انجام می­دهد. اما بایستی متذکر شویم که این گرایش یک گرایش تک بعدی است. از این جهت عرض میکنیم که در صورت تحصیل در این گرایش شما تنها میتوانید در حوزه­‌های مربوط به صنایع غذایی وارد بازار کار شوید. اما در صورتی که تحصیل‌کرده‌ی گرایش طراحی فرایند باشید، میتوانید در حوزه صنایع غذایی نیز فعالیت کنید. در نتیجه انتخاب گرایش صنایع غذایی یک ریسک است. در حال حاضر ۳ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۱۲ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش نانوفناوری

نانوتکنولوژی، فناوری مدرن دنیای امروز است. با ورود نانو به دنیای امروز تجهیزات متنوعی وارد بازار شدند. از انواع این تجهیزات میتوان به نانوحسگرها، نانو راکتورها، نانو کاتالیست­ها اشاره کرد. از دیگر حوزه‌­هایی که نانو به آن ورود کرده، حوزه صنایع نفت و پتروشیمی است. امروزه میتوان با استفاده از علم نانو به استخراج بیشتری از نفت خام دست یافت. به عنوان مثال یک مهندس شیمی با داشتن دانش ترکیبی از حوزه نفت و حوزه نانوفناوری میتواند گامی بسوی پیشرفت در این حوزه­ بردارد و مشکلات بیشتری را ریشه­‌کن کند. در حال حاضر ۴ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۳۸ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش پلیمر

در گذشته گرایش پلیمر یکی از زیرمجموعه‌های رشته مهندسی شیمی بود. اما در حال حاضر به عنوان یک رشته مستقل با دو گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارائه می‌شود، البته هنوز نیز در شماری از دانشگاه‌های کشور مهندسی پلیمر یکی از گرایش‌های مهندسی شیمی است. در نتیجه اگر در دوران کارشناسی موفق به تحصیل در رشته پلیمر نشده‌­اید، میتوانید به عنوان یکی از گرایش های مهندسی شیمی در آن تحصیل کنید. در حال حاضر ۹ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۶۹ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش زیست پزشکی

گرایش زیست پزشکی از سال ۱۳۸۹ به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ورود پیدا کرد. در واقع هدف از این گرایش کمک به درمان بیماری­ها با استفاده از علم شیمی است. به عنوان مثال یکی از اقدامات مربوط به این حوزه کمک به انتقال‌ دقیق‌تر داروها به همان نقطه از درد و درمان برخی از بیماریهای لاعلاج مانند سرطان است. در حال حاضر سه دانشگاه تهران، صنعتی شریف و تربیت مدرس در این گرایش داوطلب جذب می­کنند. از دروس اصلی این گرایش میتوان به مهندسی پلیمر، ریاضیات مهندسی پیشرفته، زیست مواد و پدیده های انتقال اشاره کرد. از دروس اختیاری این گرایش نیز میتوان به دروس سامانه های رهایش کنترل شده دارو، مهندسی بافت، ترمودینامیک پیشرفته، طراحی بیوراکتور، طراحی آزمایش ها، آزمایشگاه کشت بافت و آزمایشگاه عمومی پلیمر اشاره کرد.

گرایش های ارشد مهندسی شیمی که وابسته به رشته مهندسی شیمی هستند، عبارتند از:

مهندسی هسته ای گرایش مهندسی راکتور، مهندسی هسته ای گرایش مهندسی چرخه سوخت، مهندسی سیستم های انرژی، مهندسی سیستم های انرژی گرایش تکنولوژی انرژی، مهندسی سیستم های انرژی گرایش انرژی و محیط زیست، مهندسی سیستم های انرژی گرایش سیستم های انرژی و مهندسی انرژی های تجدیدپذیر.

نتیجه‌گیری

بسته به هدفتان و با توجه به اطلاعاتی که در این صفحه به شما داده شده، گرایش مورد علاقه خود را انتخاب کنید. در صورتی که سوالی در رابطه با انتخاب گرایش های مهندسی شیمی دارید در پایین همین صفحه دیدگاه بگذارید.

به این پست امتیاز دهید!
[کل رای ها: 8 میانگین امتیاز: 3.4]

99
دیدگاه بگذارید

avatar
50 Comment threads
49 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
43 Comment authors
علی آرمندRoshanaنیلوفرامینزهرا Recent comment authors
  خبر دار شدن  
از
Hassan
مهمان
Hassan

سلام وقت بخیر
دانشگاه امام حسین قبول بشیم حتما استخدامیم؟

فاطمه مرادی
مهمان
فاطمه مرادی

وقتتون بخیر من رتبم ۵۴ شده به نظرتون فرایند تهران رو میارم با توجه به این که ظرفیتش کم شده ؟ و این که به نظرتون بین جداسازی امیرکبیر و طراحی فرایند تربیت مدرس کدوم رو اولویت بالاتری بذارم ؟

Sahel
مهمان
Sahel

سلام
با رتبه ۳۴۸ کدام دانشگاه های اصفهان قبول میشم؟
کدام گرایش ها اولویت دارند؟
با گرایش فرایند های جداسازی یاپدیده های انتقال میتونم اپلای بگیرم؟

...
مهمان
...

سلام با رتبه ۷۹سهمیه ایثارگری ۵درصد میتونم گرایشای‌پایین شبانه تهران یا روزانه شو قبول شم؟؟

Nazanin
مهمان
Nazanin

سلام ببخشید من میخواستم بپرسم فرم شاگرد اولی که باید از دانشگاه بگیرم‌و برای سنجش بفرستم چقدر در رتبه تاثیر میزاره؟

A.a
مهمان
A.a

سلام با رتبه ۶۵۴ کدوم گرایش های مهندسی شیمی تهران یا کرج سراسری قبول میشم؟

امین
مهمان
امین

Alo:
وقتتون بخیر مهندس،
شما اطلاعی از گرایش ارشد مهندسی شیمی صنایع پتروشیمی دارید؟؟ همون که واحد امیرکبیر ماهشهر داره،اینکه چارت درسیش چیه دقیقا تو دوره ارشد؟؟ یا اینکه کلا واسه کسی که شاغل امکانش هت اونجا تحصیل کنه،اساتید کنار میان؟؟؟
ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید به من بدید،
برای داداشم میخوام

تو سایت خود دانشگاهش چیزیننوشته

Mahsa
مهمان
Mahsa

سلام وقتتون به خیر
میشه راجب این اخرین گرایشات هم اطلاعاتی بذارین

sam
مهمان
sam

سلام.
من امسال رتبه ۳۲۲ و در سهمیه۲۵% ای هم رتبه۷ شدم.
ترازم هم ۴۳۶۹ هست.
امکان قبولی در چه گرایش هایی از دانشگاه های تهران رو دارم؟
ممنون

مهسا
مهمان
مهسا

سلام من رتبه ۳۲۰ شده ، روزانه دانشگاه های تهران میارم؟ اگر نه شبانه چه گرایشی احتمالش هست؟
گرایش های زیست پزشکی و پدیده های انتقال و هسته ای و مدلسازی و معدنی رو اصلا نمیخوام بزنم . ممنون

Ghazaleh
مهمان
Ghazaleh

جریان این کد رشته جدید بیوتک تربیت مدرس که با همکاری پژوهشگاه ارائه داده چیه؟ به درد بخور هست؟ 😅

حسین
مهمان
حسین

سلام بنظرتون من که ۷۳ اوردم چه رشته ای رو انتخاب کنم چه دانشگاهی

عرفان
مهمان
عرفان

سلام
ببخشید با رتبه ی ۱۳۰ میشه طراحی یا محیط زیست امیرکبیر قبول شد؟

محمدی
مهمان
محمدی

سلام، وقت بخیر، با رتبه ۴۸۸ کدوم گرایش ها و کدوم دانشگاه ها رو بزنم؟ بازار کار مهمه برام

علی
مهمان

با سلام
مطالب بسیار مفید بود

فرشاد درنگ
مهمان
فرشاد درنگ

سلام من صنایع شیمیایى خوندم به نظرتون رشته مهندسى شیمى رو انتخاب کنم یا مجموعه ى شیمى رو

کمند سلطانی
مهمان
کمند سلطانی

سلام من رتبه ۱۶۷ امسال مهندسی شیمی شدم. کسی هست لطف کنه اولویت زیرگروه های مهندسی شیمی و اولویت دانشگاه های تهران رو بهم بگه؟

Mahdi
مهمان
Mahdi

سلام میخواستم درباره گرایش های هسته ای اطلاعاتی بدست بیارم شما اطلاع دارین یا میتونید کسی رو که تو این گرایش درس خونده معرفی کنید ممنون میشم

Hadis
مهمان
Hadis

سلام وخسته نباشید . میخواستم بدونم بهترین گرایش هابرای خانم ها که شانس بهتری برای ورود به بازارکاربهشون میده کدوم گرایش ها هستند؟

امیر حسین عرب عامری
مهمان
امیر حسین عرب عامری

من ۱۷ سالمه و دوازدهم ریاضی هست.فقط و فقط بخواطر مهندسی شیمی دارم زندگی میکنم. زندگی یعنی مهندسی شیمی

Mokhtar
مهمان
Mokhtar

با سلام. کدوم گرایش مهندسی شیمی تو آلمان از نظر بازار کار بهتره؟؟

VimeoTelegramInstagramYoutube
Back To Top