skip to Main Content
منو

آشنایی با گرایش های ارشد مهندسی شیمی

در گذشته گرایش های مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی بایستی انتخاب میشد. اما در حال حاضر هنگام ورود به مقطع کارشناسی ارشد گرایش مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید.

در حال حاضر گرایش های ارشد مهندسی شیمی طبق دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش در سال ۹۷، دارای ۱۹ گرایش است. از این تعداد، ۱۲ گرایش مرتبط با خود رشته مهندسی شیمی و ۷ گرایش نیز وابسته به رشته مهندسی شیمی هستند. منظور از وابسته این است که این گرایش‌ها، زیر مجموعه رشته‌های دیگر نیز هستند. به عنوان مثال گرایش مهندسی هسته‌ای – راکتور جزء گرایش‌های ارشد رشته مکانیک نیز می‌باشد.

اکثر گرایش های مهندسی شیمی دارای ۳۲ واحد هستند که از این تعداد ۲ واحد مربوط به سمینار و ۶ واحد مربوط به پایان نامه کارشناسی ارشد است. در نتیجه در اکثر گرایش های مهندسی شیمی تعداد واحدهای مربوط به دروس تئوری برابر با ۲۴ واحد میباشد.

در ادامه توضیحاتی راجع به گرایش های ارشد مهندسی شیمی که به خود رشته مهندسی شیمی نیز مرتبط هستند، آورده شده است. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری درباره‌ی گرایش های ارشد مهندسی شیمی داشتید در انتهای همین پست دیدگاه بگذارید. مشاوران وبسایت کمپدیا در اسرع وقت درخواست شما را بررسی می‌کنند.

گرایش های ارشد مهندسی شیمی که مرتبط با خود رشته مهندسی شیمی هستند عبارتند از:

مهندسی شیمی گرایش ترموسینتیک و کاتالیست

گرایش ترموسینتیک در واقع علمی است که تئوری‌های گذشته از قبیل ترمودینامیک غیرتعادلی و ترمواستاتیک را کامل می­کند. داوطلبان این گرایش میتوانند بر روی معادله سرعت واکنش­های تعادلی و غیرتعادلی و روش­‌هایی برای افزایش سرعت واکنش‌ها با استفاده از کاتالیست فعالیت کنند. در واقع این گرایش، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای افرادی است که به دروس راکتورهای شیمیایی و ترمودینامیک علاقه‌مند هستند. در حال حاضر ۱۵ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۱۲۳ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش فرایندهای جداسازی

داوطلبان این گرایش فنون و تکنیک‌هایی برای جداسازی ترکیبهای مهم موجود در صنایع شیمیایی را یاد می­گیرند. کمک به بهبود عملکرد جداسازی در برج­‌های جداسازی  نظیر برج‌های تقطیر، برج‌های جذب و دفع، جداسازی با غشا و … از ویژگی‌هاییست که فارغ التحصیلان این گرایش دارا می­باشند. گرایش فرایندهای جداسازی، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای افرادی است که به دروس عملیات واحد علاقه‌مند هستند. یکی از نرم افزارهای مهمی که فارغ التحصیلان گرایش فرایندهای جداسازی آموزش می‌بینند، نرم افزار کامسول برای شبیه سازی دینامیکی است. در حال حاضر ۲۸ دانشگاه به جذب متقاضیان گرایش فرایندهای جداسازی می­پردازند که در مجموع ۳۶۱ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش طراحی فرایند

طراحی، ساخت و بهره‌برداری فرایندها برای تولید مقرون بصرفه یک محصول، وظیفه اصلی یک مهندسی شیمی است. به همین دلیل یک مهندسی شیمی را معمولا مهندس طراحی فرایند صنایع شیمیایی می­نامند. میتوان گفت گرایش طراحی فرایند متناسب‌ترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای یک تحصیل کرده مهندسی شیمی است. گرایش طراحی فرایند را میتوان یک گرایش چند بعدی از سایر گرایش های مهندسی شیمی از قبیل جداسازی، پدیده‌­های انتقال، صنایع پتروشیمی، صنایع غذایی و فراوری و انتقال گاز دانست. در واقع گرایش طراحی فرایند، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای افرادی است که به دروس پدیده‌­های انتقال و  عملیات واحد علاقه‌مند هستند. مهمترین نرم افزارهای مهمی که فارغ التحصیلان گرایش طراحی فرایند آموزش می‌بینند، نرم افزار اسپن، نرم افزار هایسیس و نرم افزار متلب برای شبیه سازی و مدلسازی پدیده‌های موجود در صنایع شیمیایی است. در حال حاضر ۲۹ دانشگاه به جذب متقاضیان گرایش طراحی فرایند می­پردازند که در مجموع ۳۴۳ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش مدلسازی، شبیه سازی و کنترل

دانشجویان این گرایش می آموزند تا چگونه پدیده‌های موجود در صنایع شیمیایی را بصورت ریاضی بیان کنند. در واقع هدف از این گرایش ارشد مهندسی شیمی، کمک به یادگیری و آموزش نرم افزارهای مرتبط با مهندسی شیمی است. این گرایش، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای افرادی است که به علوم کامپیوتر و یادگیری نرم افزارها علاقه‌مند هستند. در حال حاضر ۴ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۳۸ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش محیط زیست

داوطلبان گرایش محیط زیست، فعالیت‌هایی برای بهبود شرایط جوی و محیط زیست انجام می‌دهند. به عنوان مثال در چند سال اخیر، ورود ریزگردها و کمبود آب از مسائل مهم زیست­‌محیطی موجود در ایران است. کمک به بهبود این وضع تنها از عهده‌ی مهندسان گرایش محیط زیست برمی‌آید. گرایش محیط زیست، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای افرادی است که به فعالیت در زمینه تصفیه آب و کاهش ریزگردها علاقه‌مند هستند. همچنین گرایش محیط زیست، بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی برای تحصیل در خارج از کشور (اپلای) است. در حال حاضر ۱۰ دانشگاه به جذب متقاضیان گرایش محیط زیست می­پردازند که در مجموع ۷۱ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش پدیده های انتقال

یکی از گرایش های مهندسی شیمی گرایش پدیده های انتقال است. سه قانون فیزیکی اساسی در مهندسی شیمی، اصل بقای جرم، اصل بقای انرژی و اصل بقای اندازه حرکت هستند. مهندسان شیمی در این گرایش، اصول پدیده‌های انتقال را یاد می‌گیرند. در واقع مطالعه اصول و قواعد مربوط به پدیده‌های صنایع شیمیایی (انتقال جرم، انتقال حرارت و انتقال مومنتوم) از وظایف داوطلبان این گرایش است. در حال حاضر ۱۱ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۱۱۲ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش فراوری و انتقال گاز

کمک به بهبود فراوری (افزایش تولید منابع گازی و استخراج آن)، یکی از اقدامات اصلی در حوزه‌­های گازی کشور است. از آنجایی که ایران چهارمین کشور ثروتمند جهان از نظر ذخایر سوخت‌های فسیلی بشمار می‌رود، این اقدامات اهمیتی چند برابر پیدا میکند. داوطلبان این گرایش تکنیک‌هایی برای انجام این اقدامات را یاد میگیرند. در حال حاضر ۵ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۵۰ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش صنایع پتروشیمی

صنایع پتروشیمی، صنعت تولید فراورده‌های شیمیایی از قبیل سوخت‌های وسایل نقلیه، پلیمرها و حتی داروها از مواد خام نفتی است.یکی از حوزه‌هایی که نیاز مبرم به مهندسان شیمی دارد، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها هستند. بدلیل سختی کار در این حوزه، در صورت جذب شدن در پتروشیمی‌ها از حقوق و مزایای بالایی برخوردار خواهید بود. در حال حاضر فقط دانشگاه امیرکبیر (واحد ماهشهر) به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازد که در مجموع ۹ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی

داوطلبان این گرایش علم استفاده از تجهیزات و دستگاه­‌ها برای تولید فراورده‌های غذایی را می­‌آموزند. همانطوری که میدانید غذا یکی از اجزای جدانشدنی زندگی انسانهاست. تولید فراورده‌های غذایی مفید یا کمک به بهبود غذاهای موجود در بازار از اقداماتی است که مهندس صنایع غذایی انجام می­دهد. اما بایستی متذکر شویم که این گرایش یک گرایش تک بعدی است. از این جهت عرض میکنیم که در صورت تحصیل در این گرایش شما تنها میتوانید در حوزه­‌های مربوط به صنایع غذایی وارد بازار کار شوید. اما در صورتی که تحصیل‌کرده‌ی گرایش طراحی فرایند باشید، میتوانید در حوزه صنایع غذایی نیز فعالیت کنید. در نتیجه انتخاب گرایش صنایع غذایی یک ریسک است. در حال حاضر ۳ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۱۲ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش نانوفناوری

نانوتکنولوژی، فناوری مدرن دنیای امروز است. با ورود نانو به دنیای امروز تجهیزات متنوعی وارد بازار شدند. از انواع این تجهیزات میتوان به نانوحسگرها، نانو راکتورها، نانو کاتالیست­ها اشاره کرد. از دیگر حوزه‌­هایی که نانو به آن ورود کرده، حوزه صنایع نفت و پتروشیمی است. امروزه میتوان با استفاده از علم نانو به استخراج بیشتری از نفت خام دست یافت. به عنوان مثال یک مهندس شیمی با داشتن دانش ترکیبی از حوزه نفت و حوزه نانوفناوری میتواند گامی بسوی پیشرفت در این حوزه­ بردارد و مشکلات بیشتری را ریشه­‌کن کند. در حال حاضر ۴ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۳۸ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش پلیمر

در گذشته گرایش پلیمر یکی از زیرمجموعه‌های رشته مهندسی شیمی بود. اما در حال حاضر به عنوان یک رشته مستقل با دو گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارائه می‌شود، البته هنوز نیز در شماری از دانشگاه‌های کشور مهندسی پلیمر یکی از گرایش‌های مهندسی شیمی است. در نتیجه اگر در دوران کارشناسی موفق به تحصیل در رشته پلیمر نشده‌­اید، میتوانید به عنوان یکی از گرایش های مهندسی شیمی در آن تحصیل کنید. در حال حاضر ۹ دانشگاه به جذب متقاضیان این گرایش می­پردازند که در مجموع ۶۹ داوطلب در این گرایش در دوره روزانه مشغول به تحصیل می­شوند.

مهندسی شیمی گرایش زیست پزشکی

گرایش زیست پزشکی از سال ۱۳۸۹ به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ورود پیدا کرد. در واقع هدف از این گرایش کمک به درمان بیماری­ها با استفاده از علم شیمی است. به عنوان مثال یکی از اقدامات مربوط به این حوزه کمک به انتقال‌ دقیق‌تر داروها به همان نقطه از درد و درمان برخی از بیماریهای لاعلاج مانند سرطان است. در حال حاضر سه دانشگاه تهران، صنعتی شریف و تربیت مدرس در این گرایش داوطلب جذب می­کنند. از دروس اصلی این گرایش میتوان به مهندسی پلیمر، ریاضیات مهندسی پیشرفته، زیست مواد و پدیده های انتقال اشاره کرد. از دروس اختیاری این گرایش نیز میتوان به دروس سامانه های رهایش کنترل شده دارو، مهندسی بافت، ترمودینامیک پیشرفته، طراحی بیوراکتور، طراحی آزمایش ها، آزمایشگاه کشت بافت و آزمایشگاه عمومی پلیمر اشاره کرد.

گرایش های ارشد مهندسی شیمی که وابسته به رشته مهندسی شیمی هستند، عبارتند از:

مهندسی هسته ای گرایش مهندسی راکتور، مهندسی هسته ای گرایش مهندسی چرخه سوخت، مهندسی سیستم های انرژی، مهندسی سیستم های انرژی گرایش تکنولوژی انرژی، مهندسی سیستم های انرژی گرایش انرژی و محیط زیست، مهندسی سیستم های انرژی گرایش سیستم های انرژی و مهندسی انرژی های تجدیدپذیر.

نتیجه‌گیری

بسته به هدفتان و با توجه به اطلاعاتی که در این صفحه به شما داده شده، گرایش مورد علاقه خود را انتخاب کنید. در صورتی که سوالی در رابطه با انتخاب گرایش های مهندسی شیمی دارید در پایین همین صفحه دیدگاه بگذارید.

به این پست امتیاز دهید!
[کل رای ها: 8 میانگین امتیاز: 3.4]

99
دیدگاه بگذارید

avatar
50 Comment threads
49 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
43 Comment authors
علی آرمندRoshanaنیلوفرامینزهرا Recent comment authors
  خبر دار شدن  
از
Ahmad
مهمان
Ahmad

سلام. با رتبه ۲۰۰۰ایلام قبول میشم؟

مجید
مهمان
مجید

با سلام.با رتبه ۱۲۴۵ و نمره کل ۲۲۰۶ ارشد مهندسی شیمی گرایش پلیمر کجا میتونم قبول بشم؟

مهمان
مهمان
مهمان

سلام
من رتبه در سهمیه ۵۸ ، بدون سهمیه ۶۴ ، تراز ۶۷۹۵
به نظرتون برای دو گرایش طراحی و جداسازی، دانشگاه شریف یا تهران میشه ؟
و این که اگه این دوتا نشد کدوم دانشگاه تو تهران میارم ؟
با تشکر

shakiba
مهمان
shakiba

سلام وقتتون به خیر
اطلاع دارید که گرایش طراحی فرایند در مقطع ارشد در کدام دانشگاه های آلمان ارائه میشه؟

مسعود
مهمان
مسعود

سلام خسته نباشید
تا چ رتبه ای دانشگاه روزانه قبول میشن؟؟
رتبه ی من بالای ۲۰۰۰

Saaa
مهمان
Saaa

سلام خسته نباشید به سایت و تیم خوبتون.
با رتبه ۵۳ در سهمیه ۵ درصدی و رتبه کلی ۴۳۳ احتمال روزانه تهران برای چه رشته هایی هست؟ ترجیحا دانشگاه های شریف امیرکبیر، تهران، علم و صنعت

Sep
مهمان
Sep

سلام. میخواستم بدونم رشته “مهندسی سیستم های انرژی گرایش محیط زیست” چه فرقی از نظر شغل و بازار کار با رشته “مهندسی محیط زیست” داره؟

سیروس
مهمان
سیروس

سلام وقتتون بخیر
با رتبه سهمیه آزاد۲۶۰ و تراز۴۴۹۸ تهران گرایش های طراحی یا جداسازی یا ترموسنتیک میارم ؟
نظرتون درباره دانشگاه مالک اشتر چطوره؟

مصطفی
مهمان
مصطفی

سلام
من رتبه ۵۸۳ در سهمیه و ۶۸۰ بدون سهمیه و نمره کل ۳۰۶۴ شدم و محل زندگیم اصفهانه. امسال دانشگاه های اصفهان و شیراز رو بزنم به نظرتون ارزش داره؟ با توجه به اینکه دانشگاه اصفهان دو گرایش طراحی فرایند و پلیمر رو امسال دانشجو نمی گیره. و اینکه توی این دو دانشگاه کدوم گرایش رو میارم؟ یا بهتره یک سال دیگه بخونم برای تهران؟ چون من امسال آزمایشی کنکور دادم و اصلا درست حسابی درس نخوندم. ممنون می شم راهنمایی کنید

رضایی
مهمان
رضایی

سلام ببخشید با رتبه ی ۱۴۹ سهمیه ی آزاد و تراز ۵۴۲۲ از بین دانشگاه های تهران گرایش های فرآیند یا جداسازی یا محیط زیست کدوما رو می تونم قبول بشم؟

سپیده
مهمان
سپیده

سلام خسته نباشید، اگر قصد ادامه تحصیل در دکتری رو مداشته باشیم و بخوایم وارد بازار کار بشیم گرفتن ارشد تفاوتی ایجاد میکنه؟

بردیا
مهمان
بردیا

سلام با رتبه در سهمیه ۴۳۵ بدون سهمیه ۵۰۷ و تراز ۳۵۱۸ می توان شبانه تهران قبول شد حتی رشته های کم طرفدارتر؟؟ سهمیه آزاد

شمیم
مهمان
شمیم

سلام وقتتون بخیر
بنظرتون کاتالیست تربیت مدرس یا علم وصنعت رو اولویت بالاتری بذارم یا طراحی فرایند جداسازی اصفهان؟ البته کار کردن همزمان با تحصیل هم برام مهمه

رضایی
مهمان
رضایی

سلام ببخشید با رتبه ۱۴۹ ، کدوم دانشگاه های تهران بین گرایش های فرآیند ، جداسازی و محیط زیست شانس دارم؟

Nazanin
مهمان
Nazanin

سلام وقتتون بخیر میخواستم‌بپرسم فرم‌شاگرد اولی چقدر در رتبه و قبولی دانشگاه تاثیر داره؟

شمیم
مهمان
شمیم

سلام وقتتون بخیر
بنظرتون کاتالیست تربیت مدرس یا علم وصنعت رو اولویت بالاتری بذارم یا طراحی فرایند وجداسازی دانشگاه اصفهان و صنعتی اصفهان ؟البته کار کردن همزمان با درسمم برام مهمه ؟

Mahsa
مهمان

سلام وقتتون به خیر
با نمره کل ۳۳۸۲
و رتبه در سهمیه ۴۶۹
و رتبه بدون سهمیه ۵۴۴
میشه تهران قبول شد حالا هر گرایشی؟ حتی انرژی؟

شمیم
مهمان
شمیم

سلام
بنظرتون کاتالیست علم وصنعت اولویت بالاتری بزارم یا جداسازی وطراحی فرایند اصفهان ؟البته کار کردن همزمان با درس خوندنم برام مهمه اگه لطف کنید درمورد بازار کار مهندسی شیمی در اصفهان راهنملیبم کنید ممنون میشم

Fatemeh
مهمان
Fatemeh

سلام وقت بخیر و خسته نباشید
من با رتبه در سهمیه ۶۴۹,رتبه بدون سهمیه ۷۶۳،نمره کل ۲۸۹۶ و معدل موثر ۱۷ کدوم گرایش های دانشگاه تبریز و صنعتی سهند رو قبول میشم؟به نظرتون دانشگاه تبریز تو اولویت باشه برام یا صنعتی سهند؟

نگاه
مهمان
نگاه

سلام وقتتون بخیر
من با رتبه سهمیه آزاد ۳۲۲ و رتبه کل ۳۷۳ و تراز ۴۰۷۸ میتونم روزانه دانشگاه های تهران بیارم؟گرایش هایی مثل کاتالیست و انرژی یا حتی نانو

زهرد
مهمان
زهرد

سلام وقتتون بخیر به نظرتون یکی با رتبه ۴۹۵ شبانه های دانشگاه های تهران رو بزنه بهتره با اینکه تو شهر خودش روزانه بخونه

VimeoTelegramInstagramYoutube
Back To Top