skip to Main Content
منو

آموزش نصب نرم افزار متلب (MATLAB):

نرم افزار متلب جامع ترین و کامل ترین نرم افزار برای حل مسائل ریاضیاتی در رشته های مهندسی می باشد. در رشته مهندسی شیمی نیز برای حل مسائل ریاضیاتی و محاسباتی، نرم افزار matlab حرف اول را می زند. در این بخش ما آموزش تصویری نصب نرم افزار متلب را برای شما قرار داده ایم. روش نصب نسخه ۲۰۱۴ و قبل تر از آن کمی متفاوت تر از نسخه های جدید می باشد. لذا برای پوشش همه نسخه های آن ما نحوه نصب دو نسخه از متلب ۲۰۱۴b و ۲۰۱۷b را آموزش می دهیم. در ابتدا شما می توانید نرم افزار متلب را از این لینک دانلود کنید.

پس از تهیه فایل نرم افزار اگر در حالت فشرده قرار دارد، آن را از حالت فشرده خارج سازید.و یا اگر نیاز به ساختن درایو مجازی دارد، این کار را انجام دهید.

دوره آموزش آنلاین نرم افزار متلب

روش نصب نرم افزار MATLAB 2014:

 • مرحله ۱:  ابتدا اتصال کامپیوتر خود به اینترنت را قطع کنید و در تمامی مراحل نصب از اتصال دوباره آن خودداری کنید.
 • مرحله۲:  همانند تصویر زیر فایل setup.exe موجود در پوشه نرم افزار متلب را اجرا می کنیم.

آموزش نصب نرم افزار متلب matlab

 • مرحله ۳:  در صفحه باز شده همانند تصویر زیر گزینه Use a File Installation Key را انتخاب کرده و Next را می زنیم.

آموزش نصب نرم افزار متلب matlab

 • مرحله ۴:  در قسمت بعدی گزینه Yes را انتخاب کرده و Next را می زنیم.

آموزش نصب نرم افزار متلب matlab

 • مرحله ۵:  در این قسمت همانند عکس زیر گزینه I have the File Installation for my license را انتخاب می کنیم.سپس درون پوشه Crack فایل key.txt را باز کرده و کد موجود در آن را کپی می کنیم.کد را به قسمت مشخص شده در عکس زیر منتقل می کنیم و گزینه Next را می زنیم.

آموزش نصب نرم افزار متلب matlab

 • مرحله ۶:  در مرحله بعد محل نصب متلب را مشخص کرده و گزینه Next را می زنیم.در مرحله بعدی همانند عکس زیر نرم افزارهایی از زیر مجموعه متلب را که نیاز داریم را انتخاب کرده و Next را می زنیم.

آموزش نصب نرم افزار متلب matlab

 • مرحله ۷:  در مرحله بعدی گزینه Install را می زنیم و منتظر می مانیم تا نرم افزار متلب ۲۰۱۴ نصب گردد.تکمیل این مرحله از نصب حدود ۱۵ دقیقه تا ۱ ساعت زمان نیاز دارد، لذا صبور باشید تا نصب آن کامل شود.
آموزش نصب نرم افزار متلب matlab

پس از اتمام نصب، دو مرحله دیگر Next میزنیم تا وارد قسمت فعال کردن نرم افزار شویم.

 • مرحله ۸:  در این مرحله گزینه Activate manually without the Internet را انتخاب کرده و گزینه Next را می زنیم.

آموزش نصب نرم افزار متلب matlab

 • مرحله ۹:  در این قسمت همانند عکس زیر گزینه Enter the full path to your license file, including the file name را انتخاب می کنیم.سپس browse را زده و درون پوشه Crack، فایل license.dat را انتخاب می کنیم و گزینه Next را می زنیم.

آموزش نصب نرم افزار متلب matlab

در صفحه بعدی گزینه Finish  را می زنیم تا نصب نرم افزار کامل شود.

 • مرحله ۱۰:  در این مرحله باید license نرم افزار را فعال کنیم.برای این کار درون پوشه Crack و درون پوشه bin و درون پوشه win64 یا win32 (بر اساس نوع سیستم عامل شما) فایل libmwservices.dll را کپی کرده و در آدرس زیر Replace می کنیم.

آدرس:

۶۴ بیتی:    C:\Program Files\MATLAB\R2014a\bin\win64

۳۲ بیتی:    C:\Program Files\MATLAB\R2014a\bin\win32

آموزش نصب نرم افزار متلب matlab

نکته: آدرس های فوق محل نصب نرم افزار می باشد.اگر شما نرم افزار متلب را در محل دیگری نصب کرده اید فایل فوق را به همان محل نصب متلب کپی کنید.

فرآیند نصب نرم افزار MATLAB 2014b در اینجا به پایان رسیده است.حال شما می توانید اینترنت خود را متصل نموده و از کار با نرم افزار متلب لذت ببرید.

دوره آموزش آنلاین نرم افزار اسپن پلاسآموزش نصب نرم افزار MATLAB 2017:

روش نصب نسخه های جدیدتر نرم افزار متلب کمی متفاوت تر از نسخه ۲۰۱۴ و ما قبل تر می باشد.لذا در این قسمت نحوه نصب نرم افزار matlab 2017b آموزش داده می شود.در این قسمت از تکرار توضیحات مراحل مشابه با نصب متلب ۲۰۱۴ اجتناب کرده و فقط به آن ها اشاره می کنیم.

مراحل ۱ تا ۴ نصب نرم افزار متلب ۲۰۱۷ دقیقا همانند روش نصب نرم افزار متلب ۲۰۱۴ می باشد.لذا مراحل گفته شده را از قسمت فوق انجام دهید.

 • مرحله ۵:  در این قسمت همانند تصویر زیر، گزینه I have the File Installation for my license را انتخاب می کنیم. سپس درون پوشه patch فایل readme.txt را باز کرده و کد مشخص شده در تصویر را درون کادر کپی می کنیم و سپس گزینه Next را می زنیم.آموزش نصب نرم افزار متلب matlab 2017
مراحل ۶ و ۷ نیز همانند روش نصب نرم افزار متلب ۲۰۱۴ می باشد.لذا مراحل گفته شده را با توجه به قسمت قبل انجام دهید.

مرحله ۸:  پس از تکمیل شدن نصب و مراحل فوق در صفحه باز شده Next را زده و در صفحه بعدی آن Finish را بزنید.آموزش نصب نرم افزار متلب matlab 2017

تا به این جای کار نرم افزار را نصب کرده ایم و در ادامه باید اقدام به کرک کردن نرم افزار متلب کنیم.

 • مرحله ۹:  برای کرک کردن متلب ۲۰۱۷ درون پوشه patch به آدرس مشخص شده در زیر مراجعه می کنیم و فایل netapi32.dll را کپی می کنیم. سپس به محل نصب نرم افزار متلب رفته و در آدرس مشخص شده زیر، آن را کپی می کنیم.

از آدرس : matlab2017\Patch\R2017b\bin\win64

به آدرس: C:\Program Files\MATLAB\R2017b\bin\win64

نکته: اگر سیستم شما ۳۲ بیتی می باشد، در آدرس فوق به جای win64 باید win32 را قرار دهید.آموزش نصب نرم افزار متلب matlab 2017

 

 • مرحله ۱۰:  حال دوباره درون پوشه patch فایل license_standalone.lic را کپی می کنیم. سپس به محل نصب نرم افزار رفته و در آدرس زیر آن را کپی می کنیم.
آدرس: C:\Program Files\MATLAB\R2017b\licensesآموزش نصب نرم افزار متلب matlab 2017
 • مرحله ۱۱:  حال نرم افزار متلب را باز می کنیم. برای باز کردن متلب اگر آیکون آن را روی دسکتاپ نمی بینید، می توانید به محل نصب نرم افزار بروید و درون پوشه bin آیکون آن را اجرا کنید. در این قسمت می توانید آیکون نرم افزار متلب را در دسکتاپ خود کپی کنید.آموزش نصب نرم افزار متلب matlab 2017
 • مرحله ۱۲:  پس از باز شدن نرم افزار متلب، از قسمت مشخص شده در عکس زیر بر روی گزینه Active Software کلیک می کنیم.آموزش نصب نرم افزار متلب matlab 2017
 • مرحله ۱۳:  پنجره ای مانند شکل زیر ظاهر می شود که گزینه Activate manually without the Internet را انتخاب کرده و Next را می زنیم.آموزش نصب نرم افزار متلب matlab 2017
 • مرحله ۱۴:  در صفحه باز شده، گزینه I have the File Installation for my license را انتخاب می کنیم. در ادامه browse را زده و همانند تصویر زیر به محل نصب نرم افزار متلب رفته و درون پوشه licenses فایل license_standalone.lic را انتخاب می کنیم. سپس Next را می زنیم.آموزش نصب نرم افزار متلب matlab 2017
 • مرحله ۱۵:  در صفحه بعدی نیز Finish را می زنیم.آموزش نصب نرم افزار متلب matlab 2017

مراحل نصب نرم افزار MATLAB 2017b به اتمام رسیده است.حال شما می توانید اینترنت کامپوتر خود را وصل کرده و از نرم افزار متلب استفاده کنید.

نکته:

 1. اگر تمامی مراحل فوق را به دقت انجام دهید، نرم‌افزار بدون مشکل نصب خواهد شد.
 2. اگر در مراحل نصب به مشکل برخوردید و یا سوالی داشتید می‌توانید در پایین همین صفحه کامنت بگذارید تا کارشناسان ما پاسخ دهند.
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
به این پست امتیاز دهید!
[کل رای ها: 2 میانگین امتیاز: 3]
خبر دار شدن
از
guest
5 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
morteza

دمت گرم

رضا

سلام من تمام مراحل را درست رفتم ولی بعد از کرک کردن، متلب باز نمیشه؟؟؟

علی آرمند

با سلام. هر وقت قصد داشتید با متلب کار کنید ابتدا تاریخ ویندوزتون رو به یک سال قبل ببرید و سپس نرم افزار رو باز کنید.
بعد از اینکه کارتون با متلب تموم شد تاریخ رو به حالت قبل برگردونید چون ممکنه ویندوزتون پیام غیرفعال بودن بده.

مصطفی

سلام بعد از نصب ترم افزار برای استفایده از قسمت helpبا این پیام مواجه میشم (the requested page is part of a product that is not installed.the corresponding functionality is not available unless install the product

VimeoTelegramInstagramYoutube
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
Back To Top