skip to Main Content
منو

معرفی نرم افزار متلب MATLAB:

نرم افزار متلب (matlab) یکی از قوی ترین نرم افزارها در زمینه حل مسائل ریاضی برای مهندسان می باشد. اولین نگارش آن در دانشگاه نیومکزیکو و استانفورد در سال ١٩٧٠ در جهت حل مسائل تئوری ماتریس ها، جبر خطی و آنالیز عددی بوجود آمد. امروزه نرم افزار متلب در دانشگاه و صنعت، در زمینه های مختلف مهندسی نظیر ریاضیات پیشرفته، جبر خطی، مهندسی سیستم و … بعنوان یکی از اولین محیط های محاسباتی و تکنیکی که قادر به حل مسائل آن هاست، به کار می رود.

دوره آموزش آنلاین نرم افزار متلب

تمام داده ‌ها در متلب به شکل یک ماتریس ذخیره می ‌شوند. برای مثال یک عدد (اسکالر) به شکل یک ماتریس ۱×۱ ذخیره می ‌شود. یک رشته مانند «chemical engineering» به شکل ماتریسی با یک سطر و چندین ستون (که تعداد ستون ‌ها وابسته به تعداد کاراکتر هاست) ذخیره می ‌شود. حتی تصاویر نیز به شکل یک ماتریس سه بعدی ذخیره می گردد. بُعد اول و دوم تصویر برای تعیین مختصات نقاط و بُعد سوم آن برای تعیین رنگ نقاط استفاده می ‌شود. فایل ‌های صوتی نیز در متلب به شکل ماتریس‌ های تک ستون ذخیره می ‌شوند. بنابراین جای تعجب نیست که matlab مخفف عبارت Matrix Laboratory  باشد.

متلب توانایی کار با ماتریس‌ ها، رسم انواع توابع و داده‌ ها، پیاده ‌سازی انواع الگوریتم ‌ها و ایجاد رابط کاربری را دارد. همچنین قابلیت ارتباط با برنامه‌ های نوشته‌ شده به زبان ‌های دیگر از جمله زبان های C، C++، JAVA  و فرترن را دارا می باشد. نرم افزار matlab دارای مجموعه گسترده‌ ای از الگوریتم‌ های محاسباتی اعم از توابع ابتدایی مانند سینوس، کسینوس تا توابع پیچیده ای مانند ماتریس معکوس، مقادیر ویژه ماتریس و تبدیل فوریه سریع می باشد. کار با نرم افزار متلب به خاطر داشتن محیط کاری آسان و وجود توابع از پیش تعیین شده آن راحت می باشد.

کاربردهای نرم افزار متلب در مهندسی شیمی:

امروزه مهندسان شیمی نیز برای حل مسائل ریاضیاتی خود سراغ نرم افزار matlab می روند. در رشته مهندسی شیمی، در بسیاری از زمینه ها نظیر مدل سازی راکتورها، مبدل ها و دیگر تجهیزات فرآیندی، مسائل مربوط به پدیده های انتقال (انتقال حرارت، جرم و مومنتوم)، مسائل ترمودینامیکی، مسائل سینتیکی، مدل سازی و بهینه سازی فرآیندها و….نیازمند استفاده از نرم افزار جامعی همچون متلب می باشد. لذا آموزش نرم افزار متلب و استفاده از آن برای دانشجویان مهندسی شیمی امری ضروریست.

برای تهیه نرم افزار متلب و آموزش روش نصب آن، اینجا کلیک کنید.

کاربردهای نرم افزار متلب:

متلب در هر زمینه از ریاضیات محاسباتی استفاده می ‌شود. بعضی از مسائلی که متلب کاربرد گسترده ای در حل آن ها دارد در زیر لیست شده است:

 • کار با ماتریس‌ها و آرایه‌ها
 • رسم نمودارهای دوبعدی و سه‌بعدی و گرافیک
 • جبر خطی
 • معادلات جبری
 • توابع غیرخطی
 • آمار
 • آنالیز داده
 • حساب دیفرانسیل و انتگرال و معادلات دیفرانسیل
 • محاسبات عددی
 • ادغام
 • برازش منحنی

محیط کاری نرم افزار متلب:

محیط کاربری نرم افزار matlab از ۴ پنجره اصلی تشکیل شده است که در زیر هر کدام معرفی می شوند:

 1. Command Window:

این پنجره، اصلی ترین پنجره متلب می باشد. در این پنجره با نوشتن دستور هر دستور و زدن کلید Enter دستور اجرا می شود و نتیجه آن در همان صفحه نمایش داده می شود. در این قسمت نمی توان چند دستور را پشت سر هم انجام داد و هر دستور جداگانه اجرا می شود. برای اجرای چند دستور به طور همزمان که به هم وابسته می باشند و یا برای برنامه نویسی در متلب به قسمت Editor مراجعه می کنیم. این دستورات می توانند محاسبات ریاضی، رسم نمودار، دستورات منطقی و… باشند.

 1. Command History:

پنجره ای است که همه دستورات اجرا شده در پنجره Command window را بایگانی می کند. نتایج دستورات اجرا شده تا زمانی که آن ها را از پنجره Command history پاک نکردیم، باقی می مانند و می توان در دستورات بعدی از آن ها استفاده کرد.

 1. Work Space:

پنجره ای است که همه متغیرها و ماتریس های تعریف شده در آن نگهداری می شود. اگر بر روی هر کدام از متغیرها دبل کلیک کنیم، پنجره ای تحت عنوان Array Editor باز خواهد شد که در آن می توان متغیر مورد نظر را ویرایش کرد.

 1. Current Directory:

این شاخه عموما در زمان نصب و راه اندازی به مسیر MATLAB/Work منتقل می شود. مکانی است که فایل درحال اجرا در آن قرار می گیرد. هر دستور ورودی و خروجی در این شاخه انجام می شود. یعنی اگر بخواهیم متغیری اضافه یا حذف کنیم در این فایل اضافه و حذف می شود.

دوره آموزش آنلاین نرم افزار هایسیس دینامیکتصاویری از محیط نرم افزار متلب:

در زیر تصاویری از قسمت های مختلف نرم افزار متلب جهت آشنایی بیشتر با محیط کاری آن ارائه شده است.

معرفی نرم افزار متلب Matlab
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
به این پست امتیاز دهید!
[کل رای ها: 0 میانگین امتیاز: 0]
خبر دار شدن
از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
VimeoTelegramInstagramYoutube
0
Would love your thoughts, please comment.x
Back To Top